Zepsute mleczaki - Czy konieczne leczenie?

Zepsute mleczaki - Czy konieczne leczenie?

Powszechny choć błędny jest pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Pamiętajmy, że zęby mleczne należy leczyć tak samo, jak stałe. Dbanie o “mleczaki” to najlepsza inwestycja w zdrowe zęby stałe.

Zęby mleczne człowieka rosną od 6 do 30 miesiąca życia. Ich wypadanie następuje w okresie między 6 a 13 rokiem życia. Pomiędzy 6 a 11/12 rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe.

Zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny, szkliwo jest słabiej zmineralizowane, dlatego też mleczaki są bardziej podatne na psucie. Nieleczona próchnica z kolei nie tylko przenosi się na zęby stałe, ale prowadzi również do szybszego wypadania zębów mlecznych, co bardzo negatywnie wpływa na ukształtowanie szczęki. Jeśli u malucha zbyt szybko wypadną pierwsze ząbki, jego szczęka i żuchwa nie ukształcą się prawidłowo. Spowoduje to nie tylko wady zgryzu, ale również może niekorzystnie wpłynąć na rozwój mowy dziecka, umiejętność żucia i gryzienia

Zęby mleczne należy objąć opieką już od najwcześniejszych miesięcy. Jeżeli na ząbku dziecka pojawią się przebarwienia czy zmiany struktury zęba, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Wczesna diagnostyka próchnicy na zębach mlecznych, może zapobiec późniejszym problemom z zębami stałymi.

Zakres usług