Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się banalną czynnością, jednak okazuje się, że jest to dużo bardziej skomplikowany rytuał.

Szczotkowanie zębów pozwala usunąć płytkę nazębną oraz resztki pokarmu, często jednak odbywa się w sposób nieprawidłowy. Dużym problemem okazuje się wybór nieodpowiedniej techniki szczotkowania oraz czas, jaki poświęcamy tej czynności.

Zęby powinniśmy myć dwa razy dziennie, po posiłku. Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty. Dłużej i częściej szczotkować powinny osoby noszące aparaty ortodontyczne.

Istnieją trzy główne techniki czyszczenia zębów:

  • Metoda okrężna – szczoteczkę ustawiamy  pod kątem 90 st. do powierzchni zęba i drobnymi kolistymi ruchami szczotkujemy powierzchnie od strony policzka i powierzchnie wewnętrzne. Technika ta jest szczególnie zalecana w higienie jamy ustnej małych dzieci, natomiast w przypadku dorosłych jest mało skuteczna.
  • Metoda wymiatająca – delikatnym ruchem od dziąsła do korony wymiatamy zanieczyszczenia na każdym zębie, zarówno od strony policzka, jak i wewnętrznej.
  • Szorowanie – szczoteczką ustawioną poziomo przesuwamy kolejno po wszystkich zębach, również przy linii z dziąsłami.

Techniki szczotkowania zębów powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę wiek, stan zębów i przyzębia oraz zdolności manualne. Należy pamiętać, że niewłaściwie szczotkując zęby, można doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni oraz krwawienia dziąseł.

Zakres usług