Szczoteczka do zębów – zwykła czy elektryczna?
Czy wybór szczoteczki do zębów ma znaczenie w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej? Czy szczoteczka elektryczna lepiej wyczyści zęby, niż manualna? A może nie istotny jest rodzaj szczoteczki a technika i czas mycia zębów oraz używane pasty, płukanki?
Wybór szczoteczki do zębów to kwestia indywidualnych preferencji. Nie można bowiem jednoznacznie stwierdzić, która jest lepsza. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje zalety i wady, więc decyzja powinna zależeć właściwie tylko od naszych upodobań i potrzeb.
Bez wątpienia łatwiej i szybciej wyczyścimy zęby szczoteczką elektryczną. Posiada mniejszą główkę, niż szczoteczka manualna i tym samym łatwiej ją włożyć tam, gdzie miejsca jest mało i kiedy poruszanie szczoteczką zwykłą jest utrudnione, np. szczotkując siódemki lub ósemki. Poza tym szczoteczka elektryczna wykonuje o wiele więcej ruchów niż ludzka ręka, dzięki czemu dokładniej czyści zęby.
Ale szczoteczka elektryczna ma również swoje wady. Choć bardzo dobrze myje ona powierzchnie wypukłe, to gorzej jednak czyści zachyłki i zagłębienia między zębami. Z kolei zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów może spowodować niszczenie płytki nazębnej, a także podrażnienie dziąseł. Poza tym w porównaniu ze zwykłą, szczoteczka elektryczna jest dość droga.
Szczoteczka tradycyjna, zwana manualną, umiejętnie używana również pozwoli prawidłowo wyczyścić zęby. W przypadku tego typu szczoteczek najważniejsza jest sama technika mycia, dlatego też warto poprosić swojego stomatologa, aby ją nam zaprezentował. Niewątpliwą zaletą szczoteczek manualnych jest ich dostępność oraz niska cena. Poza tym nie wymagają zasilania prądem lub wymiany baterii.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, która szczoteczka jest lepsza. Jeśli szczotkujemy zęby odpowiednio, używamy past z fluorem, nici dentystycznych i płynów do płukania, zmiana szczoteczki na elektryczną nie jest konieczna, by mieć zdrowe i czyste zęby. Pamiętaj, że nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie zagwarantuje nam braku problemów z zębami i dziąsłami, jeśli nie będzie systematycznie używana.